Seitse esseeni peeglit

Esseenid olid Vikipeedia andmetel väike (mõni tuhat liiget) ja kinnine judaistlik usulahk Palestiinas 2. sajandil eKr – 1. sajandil pKr. Esseenid olid vastuolus Jeruusalemma preesterkonnaga, nad ei tunnustanud ohverdamist ega templiteenis­tusi. Neil oli dualistlik, valguse ja pimeduse vastandamisest lähtuv maailmakäsitus, maa­ilma lõppu ja messiat oodates elasid nad kõrbes range korra ja kombestikuga kinniste kloosterkogukondadena (Qumrān).

Gregg Breiden annab edasi esseenide väga hästi määratletud inimsuhete rollid. Esseenid kategoriseerisid neid seitsmeks suhete müsteeriumiks. Need meenutavad meile, et kõik meis peegeldub meile tagasi läbi meie valikute, läbi suhete jne.

  1. Esimese peegli müsteerium: hetke olukorra peegeldus

Esimene peegel näitab meile, milline me oleme sellel hetkel. See võib olla solvumine, mis aeg-ajalt meis pinnale kerkib. See võib olla haigetsaamine, mis on peaaegu unustatud, kuid mis põhjustas valu või viha. Hetkel aktiivne käitumismuster, mis peegeldub meile tagasi. Näiteks teiste üle pilkaja satub ise pilkenaljade subjektiks. See võib olla ka rõõm ja õnn, mis peegeldub meile tagasi. Meile peelgedub see, kes me oleme sel hetkel.

  1. Teise peegli müsteerium: hukkamõistu peegeldus

Teine peegel näitab meile seda, mida me hukka mõistame. Kui sa näiteks avastad, et sind ümbritsevad inimesed, kes sind masendavad või kutsuvad sinus esile viha ja raevu, ja sa saad aru, et nende inimeste käitumisviisid ei ole sinu tavapärased valikud, siis need inimesed näitavad sulle, mida sa hukka mõistad.

See on midagi, mis meid emotsionaalselt üles kütab. Midagi, mis on meid minevikus haavanud ja mida me pole andestanud. Kui me mõistame hukka ja arvustame, olles ise emotsionaalselt laetud, siis me tõmbame oma ellu just seda, mida me hukka mõistame. Pingestav ja masendav käitumine peegeldatakse meile tagasi. Kui asjaga on seotud rohkem kui üks inimene, siis on tegemist peegeldava reaalsuse vastukajaga (mirroring of reflective reality). Emotsionaalse laenguga teemadel võib olla ühine joon. Selleks võib olla mõni oluline väärtus – ausus, väärikus, lugupidamine, headus, kaastunne, ebaõiglus jne.

Mustrid, mis näitavad õppetundi ühes valdkonnas, hakkavad avalduma ka teistes valdkondades, kuni õppetund on selgeks saadud. Sel hetkel kui tervendad selle mustri ühes valdkonnas, hakkavad paranemised aset leidma ka teistes valdkondades. Mulle meenub siinkohal üks naine, kes kurtis, et peale abikaasast lahkuminekut kohtas ta sarnase käitumise ja mõtlemisega mehi, kes talle külge lõid. See naine polnud rahu teinud oma eksmehega. Naine pidas teda rumalaks, kitsarinnaliseks ja ärritus pelgalt mehe varjugi nähes. Eksmees omakorda jälitas naist autole järgi sõites ja maja juures valvates. Naine kolis teise linna, kuid ka seal avastas ta, et eksmees on oma puhkuse ajast võtnud vaevaks tema kodu juures valvata ja autoga järgi sõita.

  1. Kolmanda peegli müsteerium: Peegeldus sellest, mis on kas kaotatud, ära antud või ära võetud

Kolmas peegel näitab meile midagi, mille oleme kaotanud, ära andnud või mis on meilt ära võetud või varastatud. Kui näeme teises inimeses midagi, mida armastame ja ihaldame, siis see on tihti miski, mille oleme iseendas kaotanud, ära andnud või mis on meilt võetud. Iga suhe kellegagi on ka suhe iseendaga. Läbi elu erinevate olukordade ja sündmuste võime kaotada midagi endast. Me võime olla loobunud oma lapselikust rõõmust, meilt võidakse ära võtta väärikus. See võib olla näiteks ausus, siirus, süütus jne. Tihti me üritame tagasi saada seda, mis on kaotatud, ära antud või ära võetud, seda nii laste kui täiskasvanutena. Siiski kõik need saab iseendas taastada.

Kui me kohtame kedagi, kelles need omadused on olemas, siis me võime sellele reageerida ja kogeda külgetõmmet. Võib juhtuda, et armume iga natukese aja tagant. Tööjuures, kaupluses, kohvikus kohtuvad meie pilgud kellegagi, kes meid hetkega lummab. Tasub küsida endalt, mida ma näen selles inimeses sellist, mille ma olen kaotanud, mille ma olen ära andnud või mis on minult võetud.

  1. Neljanda peegli müsteerium: Kõige sügavamale unustuse hõlma vajunud armastus

Neljas peegel näitab meile seda, mida oleme kalliks ja oluliseks pidanud, aga mis on vajunud sügavale unustuse hõlma. See võib olla eluviis, kaotatud või pooleli jäänud suhe. See on tihti ka mälestus, mille kohta on tehtud vale järeldus. Need sündmused, olukorrad, inimesed tulevad üha uuesti tagasi meie ellu, kuni oleme hinges tarkusena fikseerinud õige järelduse.

Peeglid võivad olla esindatud tagasihoidlikult või ka salalikult peidus olla ning märkamatuks jääda. Läbi oma elude omandame erinevaid käitumis- ja mõttemustreid. Vahel on need nii mõjusad, et nende järgi kujundatakse kogu oma elu. Neljas peegel võimaldab meil näha endas sõltuvust, kompulsiivsust, mis peegelduvad käitumis- ja mõttemustrites. Sõltuvuse ja kompulssiivsusega kaasneb see, et anname tasahilju ära suhteid või midagi muud, mida peame kalliks. Need käitumismustrid on seotud näiteks seksi, raha, võimu, materialismi või muude kompulssiivse käitumisega seotud teemadega. Need mustrid rulluvad lahti aeglaselt, kujundades elu ümber sõltuva või komplussiivse käitumise. Meil on võimalik näha ennast inimesena, kes on kaotamas seda, mis on kõige kallim. Kui see peegel ennast ilmutab, võime seda näha läbi teise inimese silmade. Näiteks firma juht muutub emotsionaalselt kaugeks oma perega, inimene, kes peab alati saama seksida või peab alati raha teenima, muidugi ka mõnuainete sõltlased, kes kaotavad tasapisi oma töö ja lähedased suhted jne. Üksikema või üksikisa võib siin ennast samuti ära tunda – ta üritab leida nii palju teenistust kui võimalik, et endale ja lapsele elamine ja toit võimaldada, ja siis vabadel hetkedel on ta nii väsinud, et ei jaksa enam oma lapsega tegeleda. Lapsevanem kaotab siin läheduse oma lapsega.

Need kõik on näited sellest, kuidas inimene annab tasapisi ära selle, mis on ta südamele kallis.

Maailma peegeldus
Foto Delia Randmäe
  1. Viienda peegli müsteerium: ”Ema/Isa peegeldus”

Viies peegel näitab meile meie ema/isa kujutist. Tihti öeldakse, et abiellume oma ema või isaga. Me hakkame tihti käituma nagu ema/isa, olgu see siis tervislik või kahjulik.

Kui inimesel pole olnud vanemat, siis tasub küsida, kuidas sa näed oma taevalikku isa/ema. kui vastuseks on see, et jumalat pole olemas, ma ei usu jumalat, siis see on hea näide sellest, kuidas viies peegel peab paika. Sellega, kui maine ema/isa lahkub lapse elust, peegeldab ta selle inimese suhtumist ja ootusi oma taevalikku emasse/isasse – teda pole. Sealt edasi kulgeb inimese elu nii, et ta kas otsib sellele tõestust või üritab seda ümber lükata. Kui ema/isa lahkub lapse elust, lükkab ta selle lapse selleni, et ta defineeriks ümber selle, kelleks ta ennast peab.

Kui ema/isaga on õnnetus või raske haigus juhtunud ja ta jääb siia maailma pikaks ajaks, vaatamata sellele, et vajab teiste abi, siis see peegel näitab meile taevaliku isa/ema sõnumit, et ta on alati oma lapse jaoks olemas. Maine isa/ema peegeldavad meile meie ootusi oma taevalikule emale/isale. Mõtle, mis on need märksõnad, millega kirjeldad praegu oma vanemaid ajast, mil sa olid laps.

Kui sa tajusid, et su ema/isa olid vihased, siis sp, et tajusid oma taevast loojat vihasena. Seda pole vaja võtta kui õigustus, vaid võimalus näha läbi maise ema/isa näha suhet taevase ema/isaga. Muidugi võib veel edasi mõtiskleda, et kas me siis juba sünnime siia maailma teatud eelduse ja ootusega oma taevase ema/isa suhtes?

  1. Kuuenda peegli müsteerium: peegeldus oma varjupoolest

Kuues peegel näitab meile silmitsi seismist pimedusega endas. Seda nimetatakse ka hinge pimedaks ööks. Need on kohtumised meie kõige suuremate väljakutsetega ja kõige suuremate hirmudega. Jumal ei anna kunagi inimesele rohkem kui ta suudab kanda. Meil on võimalus iga kogemust tervitada võimsa jumaluse kehastusena või ohvrina. Igas ühes meis on tume ja hele pool. Meie valik on kas sukelduda pimedusse või valitseda oma tahet, et leida Valgus. Valu, hirmud ja kahtlused on osa elust. See peegel pakub võimalust leida jõudu pimedusest kõrgemale jõudmiseks. Meil on olemas vahendid, et pimedusega hakkama saada. Meist hoolivad inimesed hoiavad meie ees peeglit, milles me näeme oma ootusi ja hukkamõistu. Elus on tasakaal – usalda ennast, sa oled oma õppetunnid saanud. Sa suudad leida tasakaalu keset tasakaalutust läbi selle, et valitsed ennast.

Südametunnistus hoiab meie ees selget pimeduse ja valguse peeglit. See peegel tuletab meile meelde, et elul on kalduvus tagasi jõuda tasakaalu. Toimuv annab võimaluse näha, kui hästi me valitseme oma teadmisi ja oskusi rasketes olukordades hakkama saamiseks. See peegel näitab meile, et elu protsessi saab usaldada.

Minu kõige pimedam aeg oli aastaid tagasi raske haiguse näol. See aeg oli mu jaoks nii pime kuristik, et ma ei teadnud, kas ma liigun kuhugi poole või olen siit maailmast lahkumas. See oli ka aeg, mil ma õppisin tõeliselt mõistma, mida tähendab praeguse hetke vägi. Ma sain aru, et kõik need muud teooriad ja tehnikad on tegelikult erinevad viisid, kuidas põgeneda oma hirmude, kahtluste ja raevude eest. Ma õppisin, et kõik, mis on tõeline, on alati hoitud ja kaitstud. Sellised rasked asjad juhtuvad ainult siis, kui sa oled saavutanud meisterlikkuse endas nende raskustega hakkama saada.

Esseenid ütlevad, et oma ühte mälestust tervendades sa tervendad ka teisi taolis mälestusi. Hirmul pole inimese elus siis enam kohta.

  1. seitsmenda peegli müsteerium: peegeldus sellest, kuidas ennast tajume

Seitsmes peegel näitab meile seda, kuidas me ennast tajume. Teised tajuvad ja kohtlevad meid nii nagu meie ise ennast tajume ja kohtleme. Kui meil on madal enesehinnang ja me ei tunnusta oma tarkust ja kaunidust, siis ka teised ei tunnusta seda. Kui oleme vihased, kibestunud ega jaga armastust, siis tavaliselt käituvad ka teised meiega nii. Kui aga muudame oma taju endast, siis muudame maailma. Võib olla on käes aeg olla lahke, armastav ja kaastundlik enda ja teiste suhtes. Pea meeles ütlust – ainus põhjus, miks kellelgi on sinu üle võim, on see, et sul on sellelt kelleltki vaja midagi. Kui keegi arvustab teise välimust või oskusi – millist uskumust meie reaktsioon näitab meie enda kohta? Mida me üldse kasutame mõõdupuuna? Sa oled väga võimas, kui avastad selle väe, mis on sinu sees – mõtte, tunde ja tunnetuse vägi! Kuidas sa seda väge kasutad?

Esseenid ütlesid, et läbi suhete ja oma suhetega selles maailmas me õpime ennast tundma ja valitsema. Me näeme ühte või mitme peegli kombinatsiooni teistes. Kas sa usud, et pole piisavalt hea? Mõtle sellele, miks sa elad oma elu nii nagu sa elad, ja kuidas sa elad. Just teiste juuresolekul me tunneme enda ära.

Seitse esseeni peeglit